Hidroizolacija je jedan od krucijalnih faktora pri gradnji objekata i građevinskih konstrukcija jer vrši funkciju zaštite od vode, vlage, nepovoljih vremenskih uticaja kao i UV zračenja, hemijskih isparenja, velikih temperaturnih razlika, i generalno habanja.

Pored činjenice da ona utiče na dugotrajnost samog objekta, može se reći i da je hidroizolacija veoma bitna i za zdravlje ljudi.

Izvođenje hidroizolacije

Zbog svega ovoga jako je bitno da se postavljanje hidroizolacije izvede na ispravan način. Bilo kakve greške i propusti mogu dovesti do nepravilnog funkcionisanja. U zavisnosti od tipa i starosti objekta, kao i materijala koji se koristi, postoje različiti načini postavljanja hidroizolacije, pa je stoga bitno imati i iskusne majstore za izvođenje ovakvih radova.

Dobar majstor će znati koje materijale da koristi na različitim tipovima objekata, u odnosu na namenu i izloženost spoljnim uticajima. Mnogo je gore po majstora da popravlja tuđe greške nego da radi kompletno sve iz početka. Gotovo je nemoguće ispraviti već načinjene greške u postavljanju hidroizolacije.

Tipovi hidroizolacije

Postoji više različitih tipova hidroizolacije, u odnosu na njenu primenu u građevini, pa možemo izdvojiti:

  • hidroizolacija u niskogradnji (mostovi, tuneli, industrijske zone, saobraćajnice)
  • hidroizolacija podzemnih delova objekata u visokogradnji (temelj i podrum)
  • hidroizolacija spoljašnjih jedinica objekata (terasa, krov, fasada)
  • hidroizolacija zasebnih prostorija (kuhinja, kupatilo, bazen)

Postupak hidroizolacije

Kao i pre svakog drugog posla, bitno je dobro pripremiti podlogu. Podloga mora biti čista, usisana, ravna i suva. Ukoliko podloga (zid ili pod) ima udubljenja ili pukotine, potrebno ih je ispuniti filc trakama ili mrežicama pre početka procesa. Najbolje je podlogu naneti pomoću valjka za stabilizaciju jer se time olakšava sam proces nanošenja.

hidroizolacija beograd, novi sad, nis

Materijal za hidroizolaciju je prvobitno u praškastom stanju i potrebno je napraviti smesu prateći uputstvo proizvođača. Gustina smese bi trebalo da bude za nijansu gušća od jogurta.

Nakon pripremljenog materijala i podloge, proces nanošenja hidroizolacije može da počne. Uvek se kreće od zidova, pa se tek na kraju rade podovi. Imajte u vidu da ukoliko koristite gletaricu, potrošnja materijala će biti znatno veća.

Trebalo bi imati dve četke, jednu manju za nepristupačnija mesta i ćoškove i jednu veću za ostatak podloga. Potrebno je sačekati 6-8 časova između nanošenja dva sloja hidroizolacije. Bitno je da se prvi sloj dobro osuši. Kada se stavlja drugi sloj, jako je važno da se nanosi za 90 stepeni u odnosu na prvi.

Hidroizolacija – vreme sušenja

Potrebno je 24 časa da se osuši drugi sloj ali svakako je preporučljivo da se sa daljim radovima sačeka malo duže. Ukoliko se radi o postavljanju pločica, onda bi se trebalo sačekati i od nedelju do deset dana.

Ukoliko se radi lepljenje keramike preko nje i ne sačeka se dovoljno, lepak može da povuče hidroizolaciju, te može da dođe do oštećenja ili potpunog odvajanja. Moguće je sada pronaći i nove vrste hidroizolacija koje se nanose u jednom danu kompletno i već sutradan se mogu lepiti pločice preko.

Sprejevi i lakovi za hidroizolaciju

U današnje vreme moguće je naći proizvode u obliku lakova i sprejeva koji se takođe mogu koristiti za hidroizolaciju. Vrlo lako se nanose i dobro prijanjaju različitim površinama. Imaju visoki stepen elastičnosti kako bi bili otporni na habanje.

Spoljna – fasadna hidroizolacija

Ukoliko pričamo o spoljnoj izolaciji, fasadnoj, to se donekle može postići stavljanjem veće količine cementa u malter. Postoje i razni aditivi koji pospešuju hidroizolacione karakteristike maltera.

Hidroizolacija – cena

Cena hidroizolacije kreće se od 15 do 25 evra po kvadratu.